Cami Halıları

Cami Halısı Nedir? Nasıl Olmalıdır? Fiyatları ve Modelleri


Cami halısı fiyatları günümüzde pek çok çeşitli model ve özelliğe göre farklılık göstermektedir. Ancak bunun yanı sıra fiyatı etkileyen pek çok unsur bulunmaktadır, bunlardan bazıları şu şekilde;


Halı fiyatını etkileyen en büyük faktör iplik kalitesidir. Dokuma kalitesi, İşçilik kalitesi, Renk kalitesi gibi faktörler cami halısı fiyatlarını belirlemektedir.


Cami Halısı Nedir?

Alev almazlık

Koku

Terlemeyi önleme

Isı Yalıtımı

Anti Bakteriyel

Ses Yalıtımı

Alev Almaz Cami Halısı

 Cami halısı’nda yanmaz özellikte olması en önemli konulardan biri olup, üretilirken dikkat edilmesi gerekir. Her gün binlerce insanın ibadet ettiği camiilerimizde oluşabilecek olan en ufak bir yangın tehlikesi büyüyebilir ve caminin duvarlarına sıçrayabilir, bu tehlikenin önlenmesi adına üzerinde ibadet edilen cami halıları alev almaz özellikte olmalıdır. Piyasada düşük kalitede bulunan halılar kolayca alev alır ve olası tehlike anında alev hızlıca yayılarak büyür. Yün ve kaliteli üretilmiş bir halı alev almazlık sertifikasına sahiptir ve tüm testleri yapılmıştır. Bu sayede herhangi bir yanma ihtimaline karşı güvenle ibadet edebilirsiniz.


Cami Halısında Koku Önleme: Her gün özellikle cuma günleri binlerce insanın buluştuğu kutsal mekanlarımız olan camilerimizde koku önleyici halılar çok önemli bir yere sahiptir.  Yoğun insan trafiği olan camiilerimizde kaliteli bir halı olmadığı taktirde özellikle yaz aylarında koku olması ihtimali yüksektir. Koku hapsedici özelliğe sahip olan doğal yünden üretilen halıları tercih edebilir, bu sayede uzun ömürlü bir şekilde yün kendi dokusu gereği kokuyu içerisine hapsedecektir. 


Terlemeyi Önleme: Başarılı bir cami halısı terlemeyi önleyici özellikte olmalıdır, özellikle çıplak ayakla ibadet edildiğinde ter dokusunun direkt halıya temas etmesi kaçınılmazdır. Tamda bu noktada halı; terlemeyi önleyerek hava dolaşımı sayesinde terlemeyi önler. Cami halısı fiyatlarını etkileyen en büyük unsurlardan biri kalitedir.


Isı Yalıtımı: Kış aylarında camilerimizin ısı yalıtımı oldukça masraflı hale gelebilmektedir, bu nedenle özellikle büyük camilerde halı altı ısıtma teknikleri oldukça yaygın bir şekilde kullanılır. Halı altı ısıtmanın yanı sıra camiye döşenen halının da ısı yalıtımı özelliğinde olması gerekir. Bu sayede ısıyı kendi içerisinde tutar ve caminin soğumasına engel olur.  Cami halıları üretilirken yün, akrilik gibi farklı türlerde üretilir ve ısı yalıtımında en başarılı tür ise yün cami halısıdır.


Anti Bakteriyel: Anti bakteriyel özelliğe sahip olan cami halıları, çeşitli sertifikalara sahip olmaktadır. Piyasada çok ucuz fiyatlara bulunan halılar genellikle anti-bakteriyel özelliğe sahip değildir. Antibakteriyel halı deyince; ter, koku ve çabuk temizlenebilme aklımıza gelir, oldukça sık kullanılan cami halıları havada bulunan toz, kir ve insan unsurlarından gelebilecek olan doğal kirlenmeye karşı antibakteriyel cami halısı tercih edilmelidir.


Ses Yalıtımı: Ülkemizde bulunan bazı camiler çok büyük olduğu için ses yalıtımı oldukça düşük seviyede kalabilmektedir. Burada ses yalıtımı mimari ile ilgili olduğu kadar aynı zamanda ses akustiğinin sağlanmasında cami halısı önemli bir rol oynamaktadır. Cami Halısı Fiyatları kaliteli ise ses yalıtımı mutlaka olmalı aynı zamanda yünden üretilmelidir.


Tüm bu özellikler kaliteli bir Kastamonu cami halısının olmazsa olmazlarındandır. Kutsal ibadethanelerimizde bulunan cami halıları, alev almaz özelliğe sahip olarak, koku önleyici, uzun ömürlü, ısı yalıtımı tam, anti bakteriyel özellite üretilmelidir.


Cami Halısı Modelleri


Saflı Cami Halısı


Saf desenlerinin halıya işlendiği Kastamonu cami halısı türüdür. Genelde tek renk olarak üretilir ve şerit desenleriyle birlikte camiye uygulandığında tüm alanı kapsar ve düzgün bir çizgi oluşturacak şekilde safları belirler. İbadet edenler için büyük bir kolaylık haline gelen saflı cami halısı fiyatları, kalabalığı önlemek ve daha çok insanın cami içerisinde ibadet etmesini sağlamaktadır.


Caminin küçük ya da büyük olması farketmeden daha fazla cemaatin saf tutması için en uygun model saflı cami halısıdır. Saflı cami halısı ile ilgili onlarca renk ve modelde üretilen cami halılarını inceleyebilirsiniz.


Göbekli Cami Halısı


Son zamanlarda popüler olarak tercih edilen Kastamonu Göbekli Cami Halısı, caminin ortasına gelecek şekilde göbek şeklinde bir desen işlenerek üretilmektedir. Sadece caminin ortasında bulunduğu için çok fazla göz yormaz ve estetik açıdan güzel bir görüntüye sahip olur. Göbekli Cami halısı ile ilgili pek çok farklı modeli örnek verebiliriz. Cami halısı tercih ederken çok fazla göz yormaması, açık, parlak renklerde olmaması ibadetin konforu için önemlidir. Göbekli cami halısı türünde, caminin ölçüleri tam olarak alınır ve caminize özel olarak üretilir ve uygulanır. 


Estetik görünümüyle birlikte camilerin ortamına huzur katan göbekli cami halı modelleri, ferah görünümü sayesinde özel dokuması ve farklı seçenekleri barındırmaktadır. En uygun halı, çok göz yormayan ve kullanımı kolay olandır, anti bakteriyel özelliğe sahip ve geleneksel görünüm sunan göbekli cami halıları motifleri ile birlikte şık bir görüntü sunar.


Seccadeli Cami Halısı


Sıra sıra seccade deseni ile birlikte kullanım kolaylığı sağlayan seccadeli cami halısı üretilirken camiinin tam olarak ölçüsü alınır ve metrekare başına seccade hesaplanır. Bu şekilde saf düzeli almak daha kolaylaşır ve ibadet edenlerin konforu açısından uygundur. Seccade deseniyle birlikte estetik bir görünüm de elde edilmiş olur aynı zamanda insanlar seccadeye göre hiza alacakları için kolayca saf düzeni oluşur.


Alev almaz özelliği ile klasik ve sade tasarımı ile öne çıkar, eğer kalite ve görsellik istiyorsanız tercihinizi seccadeli cami halısı ile uzun yıllar kullanabileceğiniz cami halısı modeli sağlamaktadır. Namaz kılmanın ve saf almanın kolaylaştığı seccade modeli ile namaz alanı daha belirgin olarak görünmektedir. Bu aşamada pek çok farklı modele ve renge sahiptir seccadeli cami halıları.


Cami Halısı Nasıl Temizlenir?


Cami Halıları evlerimizde kullandığımız şekilde temizlenmez. Halıyı uzun ömürlü olarak kullanmak istiyorsanız, temizlik talimatlarına özen göstermelisiniz. Cami halıları belirli periyodlarda özel cami halısı süpürgeleri ile ya da daha profesyonel bu iş için üretilmiş makine ve teçhizatlarla temizlenmektedir.


Cami Halı Yıkaması özel ürünler ile karbonatlı ekstraksiyon yöntemleri ve teknikleri uygulanır. Derinlemesine temizlik imkanı sağlayan bu teknik ile birlikte halının içinde bulunan kir ve mikroplar tamamen çekilir. Temizlik işleminde dikkat edilmesi gereken konulardan biri de kullanılan malzemelerdir. Yün olan halıya kimyevi maddeler uygulanırsa, yün kendi özelliğini kaybedebilir ve renginde, deseninde bozulmalar yaşanabilir. Klasik şampuan ya da su, yün olarak üretilen bir halıdaki kirleri çıkarmaz. Profesyonel cami halısı yıkaması birkaç adımdan oluşmaktadır. İlk adım analizdir. Halının tipine göre yöntem belirlenir. Derin ve daha kuru bir temizlik gerektiren cami halıları, temiz bir ibadethane için periyodik olarak cami temizliğine dikkat edilmelidir.


Cami Halısı Fiyatları


Cami Halısı fiyatlarını etkileyen pek çok unsuru yazının başında sizlere anlatmıştık. Yün cami halısı fiyatları piyasada bulunan diğer ürünlere göre fiyatları daha yüksek olmaktadır ancak uzun ömürlü olması, doğal bir ürün olması sebebiyle yün cami halısı kullanılması önemle tavsiye edilir.


Pek çok çeşitli fiyat aralığı bulmak mümkün, bu fiyatlar halının özelliği, dokuması, kalitesi, işçiliği, nakliyesi, uygulanması gibi birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Metrekare başı 200 TL den başlayan halılarda var, metrekare başı 600 TL‘ye kadar fiyat bulmanız mümkün. Burada transportasyon ve camiye uygulanma işlemi de göz önünde bulundurulmalıdır. Cami halısı fiyatlarına bakarken dikkat etmeniz gereken maddeleri aşağıda listeliyoruz.


Firma garanti veriyor mu ? – Firma kendi ürettiği halılara garanti vermelidir bu sayede cami yönetimi olarak garantili bir halı almış olursunuz.

Firma satın alacağınız halı ile ilgili sertifika sunuyor mu ? – Günümüzde pek çok kalite sertifikasına sahip olan halılar üretilmektedir. Tercihinizi kalite sertifikasına sahip bir halıdan yana kullanmanız uzun ömürlü bir şekilde kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Teknik şartname var mı ? – Kastamonu Cami halısının üretilmesinin yanısıra nakliyesi, camiye uygulanması veya öncesinde caminin ölçülerinin alınması gibi fizibilite süreçleri bulunmaktadır. Tüm bu süreçlerde sizi koruyan bir teknik şartname olması sizi güvence altına alır.

Firma referansları var mı ? – Bolca referans sunan bir cami halısı üreticisi ile çalışmalısınız. Bu sektörde tecrübe ve üretim ağırlığı çok önemlidir. Caminiz için beğendiğiniz halının uygulandığı başka camilere gözatmak karar verme sürecinizi kolaylaştırabilir


Cami Halısı Fiyatları


Cami Halısı Fiyatları pek çok firma bulunmaktadır, işi sadece cami halısı üretmek olan firmaları tercih etmelisiniz. Piyasada bazı üreticiler hem son kullanıcılar için halı üretmekte, hem parça halı üretmekte hem de cami halıları üretmektedir. Caminizin metrekaresine yani büyüklüğüne göre fiyatlar farklılık gösterecektir. Burada yapılması gereken en önemli konu fiyat teklifi aldığınız firmanın caminize gelip fizibilite çalışmasıyla birlikte ölçü almasıdır. Ardından desen, renk ve motif seçebilirsiniz.


Cami halıları fiyatları metrekare başı verilmekte olup aynı zamanda yünden üretilen bir halıyı tercih etmenizin birçok avantajı bulunur. Yün doğal özelliği gereği kolay alev almaz ve koku, kir tutmaz. Metrekarebaşı cami halısı fiyatları halının türüne göre değişiklik gösterir piyasada Akrilik ya da Polipropilen olarak üretilen halılar daha uygun fiyatlarla bulunabilir.


Cami Halısı Fiyatları pek çok değişkene bağlı olarak değişir; ancak önemli olan konu Cami’nin tarihi ve mimarisine uygun bir halı seçimi yapmaktır. Eğer büyük bir cami ise göbekli cami halısı daha uygun olabilir, küçük ve kalabalık bir cami ise seccadeli cami halısı önerilebilir, geniş bir cami ise saflı seccadeli halısı sayesinde saf düzenine geçmek kolaylaşır. Woolmark, Tübitak, TFI gibi kurumlar cami halısı üretiminde sertifika veren resmi kuruluşlardır. Alevalmazlık, İplik Kalitesi gibi konularda sertifika veren kuruluşlar sektörde bazı firmaları akredite etmektedir. Cami Halısı seçimi yaparken kalite belgeleri olan kurumsal üreticileri tercih edebilirsiniz.


Yün cami halısını kullandıkça rengi parlar, statik elektriklenme yapmaz ve bu sebepler insanları yormaz. Aynı zamanda havayı temizleyerek bakteri üremesini engeller. Ucuz fiyatlı cami halıları tüm bu özellikleri sağlamaz ve kısa sürede deforme olur. Piyasada satılan ucuz fiyatlı cami halılarını satın almamanızı tavsiye ederiz. Yün cami halısı fiyatları yüksek olmasına rağmen eğer yıkama ve bakım talimatlarına uyarsanız en az 10 yıl boyunca deforme olmadan rahatça kullanabilirsiniz.


Akrilik Cami Halısı Fiyatları


Camilerin havasını olumlu yönde etkileyen faktörlerden birisi de doğru halı seçimidir. İç mimarların dahi ilgi alanlarına giren ve pek çok çeşidi bulunan cami halılarının özenle seçilmesi gerekmektedir. Yün cami halılarının yanı sıra polyamid, polyester ve polipolibren gibi cami halısı türleri kullanılmaktadır. Diğer bir cami halısı türünde ise daha çok tercih edilen akrilik cami halısı ile ilgili detayları paylaşmaktayız. Sizlere bu yazımızda halı türleri arasında neden akrilik cami halısının daha fazla üretildiğinin yanıtını da vermeye çalışacağız.


Cami halılarını satın alırken kişilerin kalitesine dikkat ettikleri görülmektedir. Yün cami halıları bu yönden insan sağlığına daha avantajlı olarak görülse de, fiyatları bir hayli fazladır. Bu nedenle kişilerin cazip görmedikleri yün halıların dışında, eşdeğer kalitede olabilecek arayışlarında karşılarına akrilik halılar çıkmaktadır.


Doğal bir ürün olmayan, plastik bir malzeme olarak bilinen akrilik ipliklerin kullanılmasıyla oluşturulan cami halılarının fiyatları da daha uygundur. Bu nedenle insan eliyle üretilmekte olan akrilik iplerden oluşmuş akrilik cami halısı modelleri daha fazla tercih edilmektedir.


 Ucuz Akrilik Cami Halısı Özellikleri


Bu tip cami halısı özelliklerini merak edenler için bazı detayları aktarıyoruz:


En az yün halısı kadar dolgun ve yumuşak yapıda, Konforlu kullanım ve ibadet imkanı sunan, Daha avantajlı fiyatlarda satın alınabilen, Uzun ömürlü ve dış etkenlerden kolay etkilenmeyen, Çok sık kullanımlara uygun, Az leke tutması ve çabuk kirlenmemesi, Nem ve Rutubet tutmaması

Lekelerden kolayca arınması

Her mevsim rahatlık sağlaması

Antibakteriyel özellikte olması

gibi faktörlerden dolayı bu halılar daha çok tercih edilmektedir. Güneş ışınlarının doğrudan caminin içerisinde olması halinde dahi renginde herhangi bir bozulmaya şahit olamayacağınız halı türlerindendir. Geniş renk yelpazesinde bu ürüne sahip olabilir, güve gibi zararlılardan uzak durmayı başarabilir ve en az yün kadar sıcak tutma özelliğinden kış aylarında faydalanabilirsiniz. En soğuk havalarda dahi baş, ayak ve diz kısımlarını temas edeceğiniz halıların ne denli kaliteli olduğunu görebilirsiniz.


Cami Halısı Uygun Fiyatlar


Her üründe olduğu gibi cami halılarının seçiminde yer vereceğiniz ürünlerin olumlu ve olumsuz yönleri olabilmektedir. Her ne kadar akrilik halılar daha fazla tercih edilse de, yukarıda bahsettiğimiz avantajlarının yanı sıra, bazı dezavantajları da olabilmektedir. Bunlar arasında alerji riskinin yüksek olması, hassas bünyelere sağlık açısından zarar verebilmesi gibi etkenler bulunmaktadır.


Diğer bir olumsuz yönü ise kullanılan malzemenin kolay tutuşabilen bir yapısının olmasıdır. Tüm bu faktörleri göz önünde bulundurduğunuzda, sizler de firmalardan alacağınız destekler ve öneriler sayesinde daha doğru kararlar verebilirsiniz. Pek çok insanın sağlığını düşünerek hareket etmeniz gereken önemli bir husus olması sebebiyle, titizlikle seçimleri yapmalı ve gerektiğinde profesyonel firmalardan yardım almayı da ihmal etmemelisiniz.


Kaliteli firmaların yönlendirmesiyle ekonomik yönden avantajlı ve sağlık açısından zararsız olan halı seçimlerini gerçekleştirebilirsiniz. 


Cemaat sayısının günlük yoğunluğu ne kadar çok ise cami halısının yıpranma ve dayanıklılık ömrü o kadar az olacaktır.Bu tıpkı mimari yapının ömrü gibidir. Bir tarihi mimari yapıya hiçbir uzman belirli miktar insan dışında kişinin girişine izin vermez yani günlük kotalar vardır çünkü insanların aldığı nefes ve oluşturdukları buhar tarihi mimari eserin duvarlarında rutubete sebep olabilir ve bu da yıpranmayı arttıran bir etmendir. Aynı konu cami halısı içinde geçerlidir. Cami halıları‘nın yıpranmasıda cami cemaati ile doğru orantılıdır


Cami Halıları Nasıl Temizlenir?


Halıları istemeniz durumunda camilerde süpürme veya temizleme gibi işlemler ile temizlemeniz mümkündür. Bunun dışında halıların parçalı yapıda olmasından dolayı farklı bir ortamda temizliğinin yapılması da sağlanmaktadır. Halıları tercih ederken temizliğinin kolay olmasına dikkat edilmelidir. Yıkama sürecinin ardımdan halının özelliklerini yitirmemesi beklenmektedir. Bu açıdan tercih edilen halının kolay bir şekilde solmamasına dikkat edilmelidir. Temizlenmesi kolay olan cami halıları daha sık tercih edilmektedir. Gündelik bakımda temizlik makineleriyle veya elektrikli süpürgelerle kolaylıkla hijyenik hale getirilen bu halılardaki kirlerin derinlere işlemesine izin verilmemektedir. Cami halılarının kaliteli seçilmesi durumunda temizlikte daha az maliyetli olacağının altını çizmekteyiz.


Camilerde ve daha küçük ibadethanelerde kullanılan cami halısı, yün ve mega akrilik olmak üzere ikiye ayrılıyor. Her iki halı türünün kendine has özellikleri bulunduğu için halı satın alırken ihtiyaçlarınıza ve bütçenize göre satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.


Cami Halısı


Beş ana renk kullanılarak üretilen cami halıları kullanılan teknikler ile dilediğiniz desenlerde üretilebilir. Namaz kılacak olan cami cemaatinin dikkatini dağıtmayacak ve aynı zamanda cami içinde renk bütünlüğü oluşturacak desenler ile camiler daha ferah olacaktır.

Cami halısında taban sıklığı çok önemlidir. Taban sıklığı için dolgu çözgüsü kullanılarak üretilen cami halıları standart olarak üç kat atkı atılarak üretilse de isteğinize bağlı olarak atkı sayısı artırılabilmektedir.

Birinci sınıf saf yün ip kullanılarak üretilen halılar bu özelliği ile yumuşak bir yüzeye sahip olurlar. İbadet sırasında cemaatin dizlerinin zarar görmesini önleyen cami halıları ekonomik fiyatlar ile sizlere sunuluyor.

Metrekare ağırlığı 3000 – 4000 gram arasında değişen Kastamonu cami halısı, hafif olduğu içinde temizlemek veya yıkamak istediğinizde kolayca taşınabilir özelliktedir.

Halılardaki ilmek sayısı halının kalitesini belirlemektedir. Sizlere sunmuş olduğumuz yün halıların metrekare başına ilmek sayısı 832.000 adettir.

Mihraplı yün halıların en ölçüsü 51 cm olup tek saf aralığı olarak standart ölçü olan 130 cm baz alınarak üretilmiştir. Çift saf aralığına göre üretim yapılmasını istediğinizde ise 260 cm ölçü baz alınarak üretim yapılıyor.


Akrilik Cami Halısı Özellikleri


Yün halılar gibi 5 ana renk kullanılarak üretilen akrilik halılarda istenilen desenler elde edilmektedir.

Taban sıklığı elde etmek amacı ile dolgu çözgüsü kullanıldığından sık tabanlara sahiptir. İlmekler arasında üç kat atkı kullanılmış olup atkı kalitesi ithal Bangladeş jutu olarak size sunulur.

Birinci sınıf saf akrilik kullanılarak elde edilen halılar naylon veya polip içermemektedir.

Metrekare ağırlığı yün halılara göre daha ağır olup 4000 – 4700 gram aralığında seyretmektedir.

Akrilik cami halısı hav yüksekliği 15 mm olup metrekare başına düşen ilmek sayısı 832.000 dir.

Mihraplı cami halısı en ölçüsü standart olarak 51 cm iken tek saf aralığına göre üretildiğinde 130 cm, çift saf aralığına göre üretildiğinde ise 260 cm olmaktadır.

TSE standartlarına göre üretimi yapılan, birinci sınıf malzeme kullanılarak üretilen cami halıları garantili olarak satılmaktadır.

Kullanım süresi veya sayısına bağlı olarak herhangi bir keçeleşme, yatma, ezilme olmayan halılarda kullanıldıkça parlaklık meydana gelir.

Akrilik halılar yün halılara göre daha kolay temizlenebilen, leke tutmayan ve kalıcı kir barındırmayan halılar olduğu için cami görevlilerinin işlerini de kolaylaştırmaktadır.

Çok ekonomik fiyatlar ile satılan cami halısı, sahip olduğu özellikler ile hem cami içinde ferah bir hava oluşmasına hem de cami görevlilerinin işlerini kolaylaştırmaktadır. İstenilen ebatlarda temin edilebiliyor olması da cami ölçülerine göre seçme imkanı sağlar.


Cami Halısı Tercih Edilirken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar?


Cami halısı tercih edilirken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.


Cami halısı tercih edilirken ciddi bir araştırma sürecinden sonra alım yapılmalıdır.

Tercih edilen halının ortam ile uyumuna dikkat edilmelidir.

Halının kolay temizlenebilir olmasına dikkat edilmelidir.

Isıtma sistemi zeminden yapılmakta ise bu duruma uyumlu olan bir halı tercih edilmelidir

Bu hususların her birisine dikkat edilmek suretiyle tercih yapılması uygundur. Seçilen halının kalitesinden emin olunduktan sonra alınması daha doğru olacaktır. Cami halısı diğer halılara göre daha fazla kullanılmaktadır. Bu sebeple kalite oldukça önemlidir. 


Doğru Cami Halısı Nasıl Seçilir?


Teknolojinin bize bu konuda sağladığı nimetten yararlanarak ihtiyacımıza uygun seçimleri yapabiliriz. Caminin yapısı ve özellikleri bize cami halısı seçiminde bazı ipuçları verecektir. Bazı camiler daha küçük bazı camiler ise daha büyüktür. Büyük bir caminin ihtiyacı ile küçük bir caminin ihtiyacı aynı olmayacağı gibi sorunlarıda aynı olmaycaktır. Mesela küçük bir camiye gelen cemaat ile büyük bir camiye gelen cemaatin sayısı aynı olmayacak ve bununla birlikte havada ki ısı ve nem oranı biribirinden farklı olacaktır.


İşte bu gibi şartlar cami halısı seçim kararında farklılık oluşmasına sebep olacaktır. Bu şartlar düşünüldüğünde kullanış amacının ilk planda olduğu düşünülürse ilk akla gelen cami halısı modelleri daha çok naturel cami halıları olacaktır. Bu cami halılarının özelliği görünümünden daha ziyade kullanımıdır. Motif olarak sade motif isteyen ve kullanışlı cami halısı arayanlar için birebirdir. Göbekli cami halısı gibi daha ziyade görselliğe hitap eden cami halılarına nazaran daha çok mütevazilik ve zerafeti temsil eden bu cami halıları daha çok mimari özelliği ve yapısı uygun camiler için tercih edilmelidir.


Halıda oluşabilecek bir yangın çok tehlikeli sonuçlara varabilir. Sonuçta caminin içinde duvardan duvara duran ve en büyük alanı kaplayan cami halıları oluşabilecek bir yangında çok kolay bir şekilde tutuşup etrafıda yakabilir. Bu noktada yünlü cami halıların aleve karşı dayanıklı özelliği akla geliyor ve neden çok fazla seçildiğinide bence açıklıyor.


Cami Halısı Referansları


Cami halısı satın alırken dikkat edilecek en önemli konulardan biri de satın alacağınız firmanın referanslarıdır. Cami Halısı üretilip serildiği cami listesi iletilmeli en azından bir referans katalogu görebilmelisiniz.Aksoylu Cami halısı alanında en büyük üretici konumunda olup aynı zamanda Avrupa ülkeleri için sektörde ihracat lideridir. Yün halılar o dönem itibari ile yapımı ve ham madde azlığı sebebi ile fiyatta da farklılık göstermiştir. Bu da daha çok cami halılarında gösteriş ve verilen önemden dolayı tercih edilmiştir. Cami halılarında renkler konusunda da Türklerin diğer kültürlere göre farklılığı ortadadır tarihte Türk rengi olarak görünen turkuaz Türk camilerindeki halılarda daha hâkim olarak görülmektedir